Tokyo Olympics 2020 India Schedule: Indian Contingent Full Schedule, Dates, Timings, Occasions and Particulars | Olympics


That is as massive because it will get! The Tokyo Olympic Video games would be the greatest ever, with the occasion internet hosting 339 medal occasions between July 23 and August 8 within the Japanese capital of Tokyo. It is going to be the largest even for India as nicely, with a record-high 119 athletes collaborating throughout quite a few sports activities.

India’s earlier greatest was 117 on the Rio Olympics. Out of the 119 Indian athletes, 67 are male and 52 are feminine members.

ALSO READ| 4 sports activities to make debut in Tokyo Olympics; baseball, softball return for one-off Video games

Furthermore, the common age of the contingent for the fast-approaching thirty second Summer time Video games is 26.99 years. Skeet shooter Mairaj Ahmed Khan, 45, is the oldest, whereas 10m air rifle shooter Divyansh Singh Panwar, 18, is the youngest.

This might be the yr when India, ultimately, manages to beat their best-ever haul of 6 medals in a single version and contact double figures.

Earlier than they’re seen in motion, check out the complete schedule of the Indian contingent together with the complete schedule, dates, timings, occasions, and different particulars.

ARCHERY:

Friday, July 23-Males’s, Ladies’s Particular person Qualification Rounds- From 5:30 AM

Saturday, July 24- Blended Workforce Eliminations, Medal Matches — Atanu Das, Deepika Kumari- From 6 AM

Monday, July 26- Males’s Workforce Eliminations, Medal Matches — Atanu Das, Pravin Jadhav, Tarundeep Rai- From 6 AM

Tuesday, July 27 to Friday, July 30- Males’s and Ladies’s Particular person Eliminations, Medal Matches- To Be Introduced (TBA)

ARTISTIC GYMNASTICS:

Sunday, July 25- Ladies’s Inventive Gymnastics Qualification — Pranati Nayak- From 6:30 AM

Thursday, July 29 to Tuesday, August 3: Ladies’s Inventive Gymnastics All-Spherical and Occasions Last — Pranati Nayak- TBA

ATHLETICS:

Friday, July 30– Males’s 3000m Steeplechase Heats — Avinash Sable- From 5:30 AM

Friday, July 30- Males’s 400m Hurdles Spherical 1 — MP Jabir- From 7:25 AM

Friday, July 30- Ladies’s 100m Spherical 1 — Dutee Chand- From 8:10 AM

Friday, July 30- Blended 4x400m Relay Spherical 1 — Alex Antony, Sarthak Bhambri, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan- From 4:30 PM

Saturday, July 31– Ladies’s Discus Throw Qualification — Seema Punia, Kamalpreet Kaur- From 6 AM

Saturday, July 31- Males’s Lengthy Bounce Qualification — M Sreeshankar- From 3:40 PM

Saturday, July 31- Blended 4x400m Relay Last — Alex Antony, Sarthak Bhambri, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan (if qualify)- From 6:05 PM

Saturday, July 31- Ladies’s 100m Semi-Last and Last — Dutee Chand (if qualifies)- From 6:20 PM

Monday, August 2- Males’s Lengthy Bounce Last — M Sreeshankar (if qualifies)- From 7:20 AM

Monday, August 2- Ladies’s 200m Spherical 1 — Dutee Chand- From 7:30 AM

Monday, August 2- Ladies’s Discus Throw Last — Seema Punia, Kamalpreet Kaur- From 5:30 PM

Monday, August 3- Males’s 3000m Steeplechase Last — Avinash Sable (if qualifies)- From 5:45 PM

Tuesday, August 3- Ladies’s Javelin Throw Qualification — Annu Rani, from 5:50 AM

Tuesday, August 3- Males’s 400m Hurdles Last — MP Jabir (if qualifies)- From 8:50 AM

Tuesday, August 3- Males’s Shot Put Qualification — Tajinder Singh Toor- From 3:45 PM

Tuesday, August 3- Ladies’s 200m Last — Dutee Chand (if qualifies)- From 6:20 PM

Wednesday, August 4- Males’s Javelin Throw Qualification — Neeraj Chopra, Shivpal Singh- From 5:35 AM

Wednesday, August 4- Males’s 20km Race Stroll Last — KT Irfan, Sandeep Kumar, Rahul- From 1 PM

Friday, August 6- Males’s 50km Race Stroll Last —Gurpreet Singh- From 2 AM

Friday, August 6- Ladies’s 20km Race Stroll Last — Bhawna Jat, Priyanka- From 1 PM

Friday, August 6- Males’s 4x400m Relay Spherical 1 — Amoj Jacob, P Naganathan, Arokia Rajiv, Noah Nirmal Tom, Muhammed Anas Yahiya- From 4:55 PM

Friday, August 6- Ladies’s Javelin Throw Last — Annu Rani (if qualifies)- From 5:20 PM

Saturday, August 7- Males’s Javelin Throw Last — Neeraj Chopra, Shivpal Singh (if qualifies)- From 4:30 PM

Saturday, August 7- Males’s 4×400 m Relay Last — Amoj Jacob, P Naganathan, Arokia Rajiv, Noah Nirmal Tom, Muhammed Anas Yahiya (if qualify)- From 6:20 PM

BADMINTON:

Saturday, July 24- Males’s Doubles Group Stage — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty vs Lee Yang/Wang Chi-Lin- From 8:50 AM

Saturday, July 24- Males’s Singles Group Stage — Sai Praneeth vs Zilberman Misha- From 9:30 AM

Sunday, July 25- Ladies’s Singles Group Stage — PV Sindhu vs Polikarpova Ksenia- From 6:40 AM

Monday, July 26 to Thursday, July 29- All occasions (Group Stage Matches) — PV Sindhu, Sai Praneeth, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty- From 5:30 AM

Monday, July 26 to Thursday, July 29- Males’s Doubles Quarter-Finals — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify)- From 5:30 AM

Friday, July 30- Males’s Singles, Ladies’s Singles Spherical of 16 — Sai Praneeth, PV Sindhu (if qualify)- From 5:30 AM

Saturday, July 31- Males’s Doubles Semi-Finals — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify)- From 5:30 AM

Saturday, July 31- Ladies’s Singles Quarter-Finals — PV Sindhu (if qualifies)- From 2:30 AM

Sunday, August 1- Males’s Singles Quarter-Finals — Sai Praneeth (if qualifies)- From 9:30 AM

Sunday, August 1- Males’s Doubles Bronze Medal Match — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify)- From 5 PM

Monday, August 2- Males’s Singles Semi-Last, Ladies’s Singles Last, Males’s Doubles Gold Medal Matches — PV Sindhu, Sai Praneeth, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify)- From9:30 AM

Monday, August 2- Males’s Singles Finals — Sai Praneeth (if qualifies)- From 5:30 PM

BOXING:

Friday, July 23- Ladies’s Welterweight Spherical of 32 — Lovlina Borgohain- From 7:30 AM

Friday, July 23- Males’s Welterweight Spherical of 32 — Vikas Krishan- From 7:30 am

Friday, July 23- Males’s Tremendous Heavyweight Spherical of 32 — Satish Kumar- From 1:30 PM

Sunday, July 25- Ladies’s Flyweight Spherical of 32 — Mary Kom- From 7:30 AM

Sunday, July 25- Ladies’s Middleweight Spherical of 32 — Pooja Rani- From 7:30 AM

Sunday, July 25- Males’s Light-weight Spherical of 32 — Manish Kaushik- From 7:30 AM

Monday, July 26- Males’s Flyweight Spherical of 32 — Amit Panghal- From 7:30 AM

Monday, July 26- Males’s Middleweight Spherical of 32 — Ashish Kumar- From 7:30 AM

Tuesday, July 27- Ladies’s Light-weight Spherical of 32 — Simranjit Kaur- From 7:30 AM

Wednesday, July 28 to Sunday, August 8: All Classes (Spherical of 16, Last Rounds, and Medal Matches) — if boxers qualify- TBA

EQUESTRIAN:

July 30: Eventing Particular person Qualifier (Dressage Particular person Session 1 & 2) — Fouaad Mirza, from 5 AM

FENCING:

Monday, July 26- Ladies’s Sabre Particular person Desk of 64 — CA Bhavani Devi- From 5:30 AM

Monday, July 26- Ladies’s Sabre Particular person Subsequent Rounds and Medal Matches — CA Bhavani Devi (if qualifies)- From 6:25 AM

GOLF:

Thursday, July 29- Males’s Particular person Strokeplay Spherical 1 — Anirban Lahiri, Udayan Mane- From 4 AM

Friday, July 30- Males’s Particular person Strokeplay Spherical 2 — Anirban Lahiri, Udayan Mane- From 4 AM

Saturday, July 31- Males’s Particular person Strokeplay Spherical 3 — Anirban Lahiri, Udayan Mane- From 4 AM

Sunday, August 1- Males’s Particular person Strokeplay Medal Spherical — Anirban Lahiri, Udayan Mane- From 4 AM

Wednesday, August 4- Ladies’s Particular person Strokeplay Spherical 1 — Aditi Ashok- From 4 AM

Thursday, August 5- Ladies’s Particular person Strokeplay Spherical 2 — Aditi Ashok- From 4 AM

Friday, August 6- Ladies’s Particular person Strokeplay Spherical 3 — Aditi Ashok- From 4 AM

Saturday, August 7- Ladies’s Particular person Strokeplay Medal Spherical — Aditi Ashok- From 4 AM

HOCKEY:

Saturday, July 24- Males’s Pool A — India vs New Zealand- From 6:30 AM

Saturday, July 24- Ladies’s Pool A — India vs Netherlands- From 4:15 PM

July 25: Males’s Pool A — India vs Australia- From 3 PM

July 26: Ladies’s Pool A — India vs Germany- From 5:45 PM

July 27: Males’s Pool A — India vs Spain- From 6:30 AM

July 28: Ladies’s Pool A — India vs Nice Britain- From 6:30 AM

July 29: Males’s Pool A — India vs Argentina- From 6 AM

July 30: Ladies’s Pool A — India vs Eire- From 8:15 AM

July 30: Males’s Pool A — India vs Japan- From 3 PM

July 31: Ladies’s Pool A — India vs South Africa- From 8:45 AM

August 1: Males’s Quarter-Last — if qualify- From 6 AM

August 2: Ladies’s Quarter-Last — if qualify- From 6 AM

August 3: Males’s Semi-Last — if qualify- From 7 AM

August 4: Ladies’s Semi-Last — if qualify- From 7 AM

August 5: Males’s Medal Matches — if qualify- From7 AM and three:30 PM

August 6: Ladies’s Medal Matches — if qualify- From 7 AM and three:30 PM

JUDO:

Saturday, July 24– Ladies’s 48kg Spherical of 32, Successive Rounds — Sushila Devi Likmabam- From 7:30 AM

July 25: Ladies’s 48kg Medal Matches — Sushila Devi Likmabam (if qualifies)-TBA

SHOOTING:

Saturday, July 24- Ladies’s 10m Air Rifle Qualification — Elavenil Valarivan, Apurvi Chandela- From 5 AM

Saturday, July 24- Males’s 10m Air Pistol Qualification — Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma- From 9:30 AM

Saturday, July 24- Ladies’s 10m Air Rifle Last — Elavenil Valarivan, Apurvi Chandela (if qualify)- From 10:15 AM

Saturday, July 24- Males’s 10m Air Pistol Last — Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma (if qualify)- From 12 PM

Sunday, July 25- Ladies’s 10m Air Pistol Qualification — Manu Bhaker, Yashaswini Singh Deswal- From 5:30 AM

Sunday, July 25- Skeet Males’s Qualification Day 1 — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan- From 6 AM

Sunday, July 25- Ladies’s 10m Air Pistol Last — Manu Bhaker, Yashaswini Singh Deswal (if qualify)- From 7:45 AM

Sunday, July 25- Males’s 10m Air Rifle Qualification — Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar- From 9:30 AM

Sunday, July 25- Males’s 10m Air Rifle Last — Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar (if qualify)- From 12 PM

Sunday, July 25- Skeet Males’s Qualification Day 2 — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan- From 6:30 AM

Sunday, July 25- Skeet Males’s Last — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan- From 12:10 PM

Monday, July 26- 10m Air Pistol Blended Workforce Qualification — Saurabh Chaudhary/Manu Bhaker, Abhishek Verma/Yashaswini Singh Deswal- From 5:30 AM

Monday, July 26-10m Air Pistol Blended Workforce Bronze and Gold Medal Matches — Saurabh Chaudhary/Manu Bhaker, Abhishek Verma/Yashaswini Singh Deswal- From 7:30 AM

Monday, July 26- 10m Air Rifle Blended Workforce Qualification — Divyansh Singh Panwar/Elavenil Valarivan, Deepak Kumar/Anjum Moudgil- From 9:45 AM

Monday, July 26- 10m Air Rifle Blended Workforce Bronze and Gold Medal Matches — Divyansh Singh Panwar/Elavenil Valarivan, Deepak Kumar/Anjum Moudgil (if qualify)- From 11:45 AM

Thursday, July 29- Ladies’s 25m Pistol Qualification Precision — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat- From 5:30 AM

Friday, July 30- Ladies’s 25m Pistol Qualification Fast — Manu Bhaker, Rahi Sarnoba- From 5:30 AM

Friday, July 30- Ladies’s 25m Pistol Last — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat (if qualify)- From 10:20 AM

Saturday, July 31- Ladies’s 50m Rifle 3 Place Qualification — Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant- From 8:30 AM

Saturday, July 31- Ladies’s 50m Rifle 3 Place Last — Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant (if qualify)- From 1:30 PM

Monday, August 2- Males’s 50m Rifle 3 Place Qualification — Sanjeev Rajput, Aishwary Pratap Singh Tomar- From7 AM

Monday, August 2- Males’s 50m Rifle 3 Place Last — Sanjeev Rajput, Aishwary Pratap Singh Tomar (if qualify)- From 1:10 PM

SWIMMING:

Sunday, July 25- Males’s 100m Backstroke Heats — Srihari Nataraj- From 3:30 PM

Sunday, July 25- Ladies’s 100m Backstroke Heats — Maana Patel- From 3:30 PM

Sunday, July 25- Males’s 200m Freestyle Heats — Sajan Prakash- From 4:10 PM

Monday, July 26- Males’s 200m Butterfly Heats — Sajan Prakash- From 3:30 PM

Thursday, July 29- Males’s 100m Butterfly Heats — Sajan Prakash- From 4:10 PM

TABLE TENNIS:

Saturday, July 24 to Tuesday, July 27- Males’s and Ladies’s Singles Spherical 1, 2 and three — G Sathiyan, Sharath Kamal, Manika Batra, Sutirtha Mukherjee- From 5:30 AM

Saturday, July 24- Blended Doubles Spherical of 16 — Sharath Kamal/Manika Batra- From 7:45 AM

Sunday, July 25- Blended Doubles Quarter-Last and Semi-Last — Sharath Kamal/Manika Batra- From 6:30 AM- From

Monday, July 26- Blended Doubles Medal Matches — Sharath Kamal/Manika Batra- From 5:30 PM

Thursday, July 29- Ladies’s Singles Medal Matches — Manika Batra, Sutirtha Mukherjee (if qualify)- From 5:30 PM

Friday, July 30- Males’s Singles Medal Matches — G Sathiyan, Sharath Kamal (if qualify)- From 5:30 PM

TENNIS:

Saturday, July 24 to Sunday, August 1: Ladies’s Doubles — Sania Mirza, Ankita Raina- TBA

Saturday, July 24 to Sunday, August 1: Males’s Singles- Sumit Nagal- TBA

WEIGHTLIFTING:

Saturday, July 24- Ladies’s 49kg Group B — Mirabai Chanu- From 6:20 AM

Saturday, July 24- Ladies’s 49kg Medal Spherical — Mirabai Chanu (if qualify)- From 10:20 AM

WRESTLING:

Tuesday, August 3- Ladies’s Freestyle 62kg Spherical of 16 and Quarter-Finals — Sonam Malik- From 8 AM

Tuesday, August 3- Ladies’s Freestyle 62kg Semi-Last — Sonam Malik (if qualifies)- Later within the day

Wednesday, August 4- Ladies’s Freestyle 62kg Repechages — Sonam Malik (if qualifies)- From 7:30 AM

Wednesday, August 4- Ladies’s Freestyle 62kg Medal Matches — Sonam Malik (if qualifies)- Later within the day

Wednesday, August 4- Ladies’s Freestyle 57kg Spherical of 16 and Quater-Finals — Anshu Malik- From 8 AM

Wednesday, August 4- Ladies’s Freestyle 57kg Semi-Finals — Anshu Malik (if qualifies)- Later within the day

Wednesday, August 4- Males’s Freestyle 57kg Spherical of 16 and Quarter-Finals — Ravi Kumar Dahiya- From 8 AM

Wednesday, August 4- Males’s Freestyle 57kg Semi-Finals — Ravi Kumar Dahiya (if qualifies)- Later within the day

Wednesday, August 4- Males’s Freestyle 86kg Spherical of 16 and Quarter-Finals — Deepak Punia- From 8 AM

Wednesday, August 4- Males’s Freestyle 86kg Semi-Finals — Deepak Punia (if qualifies)- Later within the day

Thursday, August 5- Ladies’s Freestyle 57kg Last, Males’s Freestyle 57kg and Males’s Freestyle 86kg Repechages and Medal Matches — Anshu Malik, Ravi Kumar Dahiya, Deepak Punia- From 7:30 AM

Thursday, August 5- Ladies’s Freestyle 53kg Spherical of 16 and Quarter-Finals — Vinesh Phogat- From 8 AM

Thursday, August 5- Ladies’s Freestyle 53kg Semi-Finals — Vinesh Phogat (if qualifies)- Later within the day

Thursday, August 6- Ladies’s Freestyle 53kg Repechages — Vinesh Phogat (if qualifies)- From 7:30 AM

Friday, August 6- Ladies’s Freestyle 53kg Medal Matches — Vinesh Phogat (if qualifies)- Later within the day

Friday, August 6- Males’s Freestyle 65kg Spherical of 16 and Quarter-Finals — Bajrang Punia- From 8 AM

Friday, August 6- Males’s Freestyle 65kg Semi-Finals — Bajrang Punia (if qualifies)- Later within the day

Friday, August 6- Ladies’s Freestyle 50kg Spherical of 16 and Quarter-Finals — Seema Bisla- From 8 AM

Friday, August 6- Ladies’s Freestyle 50kg Semi-Last — Seema Bisla (if qualifies)- Later within the day

Saturday, August 7- Males’s Freestyle 65kg Repechage and Medal Matches — Bajrang Punia (if qualifies)- From 7:30 AM and later within the day

Saturday, August 7- Ladies’s Freestyle 50kg Repechage and Medal Matches — Seema Bisla (if qualifies)- From 7:30 AM and Later within the day

Sustain with all of the motion and outcomes from the Tokyo Olympics with the Hindustan Occasions proper right here



Supply hyperlink

Related Posts